Niedobór jodu

Witamina C
24 sierpnia 2017
Catering dietetyczny
Catering dietetyczny – co warto wiedzieć
30 sierpnia 2017

Niedobór jodu – najważniejsze informacje

Jod – właściwości

Jod to pierwiastek chemiczny z grupy fluorowców. W temperaturze pokojowej najczęściej występuje w postaci stałej. Jeśli chodzi o występowanie jodu w przyrodzie to nie jest ono bardzo duże. Jod możemy głównie znaleźć w wodzie morskiej i solankach. Co ciekawe, jod możemy znaleźć w produktach spożywczych, takich jak na przykład jajka, mleko, ryby jeśli tylko pochodzą ze miejsc gdzie gleba lub woda są bogate w ten pierwiastek. W Polsce przyjęło się, że jod występuje szczególnie nad morzem dlatego wiele osób stara się przynajmniej raz w roku przyjechać nad morze. Wiemy przecież, że jod jest ważnym pierwiastkiem, który ma niezwykle pozytywny wpływ na nasz organizm. Jakie są zatem właściwości jodu?

Jod w niewielkiej ilości potrzebny jest do prawidłowego funkcjonowania tarczycy. Jod jest tutaj niezbędny w produkcji hormonów oraz w procesach przemiany materii. Poza tym jod jest szczególnie ważny w procesie rozwoju. Jod odpowiada przecież za prawidłowy rozwój kości i tkanki kostnej u dzieci oraz za właściwy rozwój mózgu i układu nerwowego w ogóle. Jod jest zatem niezbędny w procesie dorastania i w procesach właściwej gospodarki hormonalnej. Mimo, że ilości które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania nie są duże nie należy lekceważyć niedoborów jodu, nawet tych najmniejszych. Jakie są skutki niedoboru jodu i o czym warto pamiętać?

Niedobór jodu – możliwe skutki

Niedobór jodu może mieć bardzo poważne skutki. Co ciekawe, również nadmiar jodu może mieć negatywne efekty, które w zasadzie są takie same jak efekty niedoboru. Do najczęstszych problemów związanych z nieodpowiednią ilością jodu w organizmie należą różne problemy z tarczycą, ryzyko powstania wola tarczycy, problemy z gospodarką hormonalną i produkcją hormonów, za które odpowiada tarczyca oraz w przypadku kobiet w ciąży ryzyko podwyższonego ciśnienia krwi. Niedobór lub nadmiar jodu jest szczególny ryzykowny w przypadku kobiet w ciąży gdyż podwyższone ciśnienie matki może mieć bardzo negatywny wpływ na rozwój dziecka. Należy zatem kontrolować poziom jodu w organizmie oraz dbać o odpowiednią dietę bogatą w różnego rodzaju mikroelementy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *