Przekąską nazywamy niewielki posiłek spożywany pomiędzy posiłkami głównymi, czyli śniadaniem, obiadem i kolacją. Niektórzy nie zgodzą się z tym stwierdzeniem, ponieważ ich zdaniem drugie śniadanie i podwieczorek nie są przekąskami, a równie istotnymi jak obiad posiłkami. Przekąska to natomiast „drobiazg” spożywany o nieokreślonej porze, gdy przyjdzie nam na niego ochota. Za przekąski służą często ciastka, paluszki, chipsy i batoniki. Będąc na diecie musisz z nich jednak zrezygnować. Zamiast tego możesz przygotować sobie zdrowe przekąski.
Surowe owoce i warzywa to najzdrowsze i najszybsze przekąski, ponieważ są gotowe do spożycia zaraz po umyciu i ewentualnym obraniu. Jabłko, gruszę czy marchew można spożyć w całości. Równie dobrym pomysłem jest pokrojenie owoców na cząstki a warzyw w słupki bądź przygotowanie prostej sałatki owocowo-warzywnej.
Brzoskwinia czy ananas z puszki także jest dobrym pomysłem, oczywiście pod warunkiem, że kupimy produkt bez nadmiaru cukru czy konserwantów. Przed włożeniem do sklepowego koszyka owoców w puszce, zawsze czytamy informacje umieszczone na etykiecie produktu.
Jako zdrowe przekąski kwalifikuje się też suszone owoce i bakalie. Do szczególnie lubianych należą suszone śliwki, rodzynki, morele, żurawina, figi czy daktyle. Oczywiście nie przesadzamy z ich ilością, ponieważ niektóre owoce zawierają bardzo dużo cukru. W tym miejscu warto wspomnieć również o jagodach goji, migdałach czy orzechach.
Doskonałą alternatywą dla tradycyjnych chipsów ziemniaczanych są te zrobione z mniej kalorycznych warzyw i przygotowywane bez użycia ogromnych ilości tłuszczu. Chipsy warzywne można kupić bądź przygotować w domowym zaciszu. Takie zdrowe przekąski wykonuje się z buraków, marchwi, pasternaka. Do popularnych należą też chipsy bananowe.