Jak często warto wykonać profilaktyczne badanie krwi?

lekarz rodzinny
Czym zajmuje się lekarz rodzinny?
15 października 2021
Jak często warto wykonać profilaktyczne badanie krwi

Badanie krwi pozwala na ocenę ogólnej kondycji organizmu. Wyniki badania, w zależności od jego kontekstu, pokazują zarówno niedobory, jak i nadwyżki płytek krwi, witamin, hormonów itd. Badania pozwalają na wykrycie stanu zapalnego toczącego się w organizmie oraz wielu chorób zakaźnych. Oczywiście nie zawsze krew badana jest pod każdym możliwym kątem – najczęściej wykonuje się kilka badań podstawowych. Takie badanie profilaktyczne warto systematycznie powtarzać.

Czym jest profilaktyczne badanie krwi?

Badania profilaktyczne to takie, które wykonuje się bez wyraźnych wskazań. Oznacza to, że badaniu powinny poddawać się również te osoby, które nie mają żadnych problemów zdrowotnych, a przynajmniej nie zaobserwowały u siebie objawów chorobowych. Takie badania pozwalają na ocenę ogólnego stanu zdrowia i wczesne wykrycie ewentualnych nieprawidłowości, jeszcze zanim rozwinie się poważna choroba.

Regularne sprawdzanie kondycji organizmu

Badaniom profilaktycznym należy poddawać się regularnie, bo to właściwie jedyny sposób na sprawdzenie kondycji organizmu od środka. O częstszym badaniu krwi powinny pomyśleć zwłaszcza osoby obciążone czynnikami genetycznymi, osoby pracujące w trudnych warunkach środowiskowych, osoby otyłe i bardzo szczupłe, osoby często łapiące infekcje, walczące z ogólnym osłabieniem i nadmierną sennością.

Jak wygląda procedura pobierania krwi do badań?

Badanie krwi nie jest procedurą skomplikowaną dla pacjenta. Wystarczy w godzinach porannych, będąc na czczo, zgłosić się do laboratorium, gdzie zostanie pobrana krew do badania. Wyniki najczęściej są dostępne już tego samego dnia. Badanie krwi w Londynie przebiega tak samo jak w Polsce, z tą różnicą, że polska klinika w Londynie realizuje badania znacznie szybciej, aniżeli laboratoria publiczne.

Do wykonania badania zwykle wystarcza wkłucie w żyłę łokciową i pobranie 5 ml krwi. Jeśli jednorazowo pacjent chce wykonać więcej badań, bywa że pobierane jest więcej krwi. Czasem też krew pobierana jest nie z żyły łokciowej, a np. z palca (u niemowląt).

Podstawowe badanie krwi UK – jak często wykonywać?

Profilaktyczne badanie krwi w Londynie może być wykonane wtedy, gdy zasugeruje je lekarz, w tym polski lekarz w UK, ale równie dobrze na takie badanie można udać się bez żadnego skierowania. W laboratorium wystarczy powiedzieć, że chcemy wykonać podstawowe badanie krwi UK. Co wchodzi w skład takiego badania?

Podstawowe badanie krwi to inaczej morfologia krwi obwodowej. Badanie polega na jakościowej i ilościowej ocenie elementów morfotycznych (komórek krwi). Badanie powinno się wykonywać raz w roku. Takie jest wskazanie dla osób dorosłych, zdrowych. Niekiedy wskazane jest wykonanie morfologii z rozmazem krwi. Badanie to informuje również o liczbie i procentowej zawartości poszczególnych typów krwinek białych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *