Z problemami z nadmierną bądź niedostateczną produkcją określonych hormonów borykają się zarówno kobiety, jak i mężczyźni, choć nie trudno zauważyć, iż do gabinetu endokrynologa trafiają przede wszystkim kobiety. Poniekąd wynika to z faktu, że wielu endokrynologów specjalizuje się również w ginekologii, ale nawet ci, którzy zajmują się wyłącznie hormonami, czyli m.in. leczeniem chorób tarczycy, przyjmują głownie pacjentów płci żeńskiej. Chora tarczyca sieje w organizmie kobiety ogromne spustoszenie, a w przypadku kobiet ciężarnych – stanowi zagrożenie dla rozwijającego się płodu. Endokrynolog jest specjalistą, który może pomóc w takiej sytuacji.
Do najczęściej występujących chorób tarczycy należą niedoczynność i nadczynność tarczycy, czyli sytuacje, w których tarczyca produkuje zbyt mało lub zbyt dużo hormonów. Poziom hormonów reguluje się przy pomocy leków, które należy przyjmować na pusty żołądek pół godziny przed śniadaniem. Wskazana jest również zmiana sposobu żywienia.
Z niedoczynnością tarczycy często idzie w parze Hashimoto, a niekiedy również insulinooporność. Diagnozowanie tych schorzeń możliwe jest po przeprowadzeniu wywiadu z pacjentem i wykonaniu szeregu szczegółowych badań, takich jak oznaczenie poziomu hormonów tarczycy we krwi czy USG tarczycy. Oczywiście zanim endokrynolog postawi diagnozę, pacjent może mieć pewne przypuszczenia odnośnie tego, co mu dolega, tym bardziej, że w ostatnim czasie ukazało się wiele publikacji na temat niedoczynności tarczycy i objawów Hashimoto. Ponadto do chorób tych coraz śmielej przyznają się kobiety znane z mediów.
Wiele kobiet przypadkiem dowiaduje się, kim jest endokrynolog, kiedy to od ginekologa, a nawet lekarza pierwszego kontaktu otrzymuje zalecenie konsultacji w poradni endokrynologicznej. Na pierwszą wizytę warto zabrać ze sobą choćby podstawowe wyniki badań. Endokrynolog i tak poprosi o wykonanie kolejnych, ale będzie już miał jakiś punkt zaczepienia. Oczywiście bardzo ważne jest również to, co lekarz usłyszy w trakcie rozmowy z pacjentem. O co może zapytać? Na przykład o wahania masy ciała, o suchość skóry, o problemy z koncentracją i pamięcią, o występowanie zaparć, o potliwość, ale także problemy kardiologiczne czy występowanie chorób tarczycy w rodzinie.
W przypadku niedoczynności tarczycy bardzo często mamy do czynienia właśnie z gwałtownym wzrostem masy ciała, z suchością skóry, wypadaniem włosów, nadmiernym poceniem, zaparciami, spadkiem libido, sennością, spadkiem koncentracji czy zaburzeniami pamięci. Na ogół dolegliwości te ustępują, gdy pacjent regularnie przyjmuje leki. Może się jednak zdarzyć, że dawkę hormonów trzeba będzie zwiększyć albo zmniejszyć, dlatego też chora tarczyca wymaga ciągłej uwagi i systematycznego powtarzania badań laboratoryjnych. Na podstawie wyników badań endokrynolog określa, czy konieczna będzie modyfikacja dawki przyjmowanych hormonów.