Porady dla ciężarnych

Endokrynolog
Endokrynolog – leczenie chorób tarczycy
15 maja 2020
lekarz rodzinny
Czym zajmuje się lekarz rodzinny?
15 października 2021
Porady dla ciężarnych

Ciąża to wyjątkowy okres w życiu kobiety. Zwykle następuje wówczas spowolnienie tempa życia, rezygnacja z ryzykowanych aktywności, a niekiedy również i z pracy. Kobiety troszczą się nie tylko o własne zdrowie, ale przede wszystkim zdrowie nienarodzonego dziecka. W tym okresie powinny zadbać o dobre samopoczucie, a jeśli to możliwe, to także o formę fizyczną. Warto odwiedzić specjalistyczne blogi i poczytać, jakie porady dla ciężarnych przygotowali lekarze ginekolodzy, położne oraz świeżo upieczone mamy.

Czego nie wolno w czasie ciąży?

W czasie ciąży zdecydowanie nie wolno stosować żadnych używek. Dym papierosowy jest szkodliwy dla zdrowia, natomiast alkohol może spowodować uszkodzenie płodu, a w niektórych przypadkach doprowadzić od występowania u dziecka zespołu FAS (alkoholowy zespół płodowy). Ryzyko występowania objawów chorobowych pojawia się u dzieci matek, które piły alkohol w czasie ciąży. Należy przy tym podkreślić, że każda ilość alkoholu wypitego w czasie ciąży może być dla płodu szkodliwa, choć o zespole FAS najczęściej mówi się w nawiązaniu do sytuacji patologicznych – matek, które upijają się w czasie ciąży, a niejednokrotnie rodzą w stanie upojenia alkoholowego.

Oczywiście większość kobiet zdaje sobie sprawę, że w ciąży nie wolno pić alkoholu i nie potrzebuje tego typu porad. Nie sięga też po żadne inne używki. W ciąży nie wolno również przyjmować większości leków (jeśli już, to pod ścisłą kontrolą lekarza), pić dużych ilości mocnej kawy, wdychać silnych, chemicznych zapachów ani stosować kosmetyków, których składniki mogą przenikać przez skórę do krwi, a potem mleka matki.

Porady dla ciężarnych – pokarmy zakazane w czasie ciąży

W ciąży nie wolno spożywać surowego mięsa (może zawierać salmonellę), należy również ograniczyć spożycie niektórych ryb i owoców morza. Spożycie surowych owoców morza zwiększa ryzyko występowania infekcji bakteryjnych oraz zatruć pokarmowych, ponadto grozi zarażeniem się tasiemcem. Zwykle lekarz ginekolog odradza również spożycie wędzonek i serów pleśniowych. Sery pleśniowe z niepasteryzowanego mleka mogą zawierać listerię – bakterię, która zwiększa ryzyko poronienia, przedwczesnego porodu, śmierci płodu lub jego choroby. Spożycie niewielkiej ilości serów z mleka pasteryzowanego nie jest zabronione, ale zawsze należy uważnie czytać etykiety produktów.

Łagodzenie dolegliwości ciążowych

Nie wszystkie kobiety równie mocno odczuwają dolegliwości ciążowe, ale w niektórych przypadkach potrafią być one naprawdę uciążliwe. Ciężarne najczęściej skarżą się na poranne mdłości, zgagę (najczęściej w trzecim trymestrze), senność, zatrzymywanie wody w organizmie i opuchliznę. Tego typu dolegliwości złagodzić może lekkostrawna dieta oraz małe, ale częste posiłki. W ciąży warto unikać gazowanych napojów, bardzo tłustych potraw i dużych ilości słodyczy. Dolegliwości może również złagodzić ziołowa herbatka (warto kupić w aptece, wcześniej informując farmaceutę, że to produkt dla kobiety ciężarnej). Natomiast jeśli chodzi o pojawiające się w ciąży zmęczenie i rozdrażnienie, należy unikać sytuacji stresujących i wypoczywać tak, często jak to możliwe. Po narodzinach dziecka czasu na wypoczynek będzie zdecydowanie mniej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *