Czym zajmuje się lekarz rodzinny?

Porady dla ciężarnych
Porady dla ciężarnych
21 września 2020
Jak często warto wykonać profilaktyczne badanie krwi
Jak często warto wykonać profilaktyczne badanie krwi?
20 sierpnia 2022
lekarz rodzinny

Geriatria zajmuje się schorzeniami wieku podeszłego. Pediatria to dział medycyny zajmujący się chorobami dziecięcymi, opieką nad dziećmi i ich rozwojem. Z kolei osoba w wieku produkcyjnym uda się z objawami chorobowymi do internisty. Czym w takim razie zajmuje się lekarz rodzinny?

Medycyna rodzinna a inne działy medycyny

Medycyna rodzinna to dział znacznie szerszy od pediatrii, interny czy geriatrii. Lekarz rodzinny posiada wiedzę ze wszystkich wymienionych dziedzin, ponieważ jego pacjentami są zarówno dzieci, jak i dorośli w różnym wieku.

Lekarz rodzinny bywa nazywany lekarzem pierwszego kontaktu albo lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej. Wszystko dlatego, że jest pierwszą osobą, do której kierujemy swoje kroki, gdy z naszym zdrowiem dzieje się coś niepokojącego, albo gdy chcemy wykonać badania profilaktyczne. Poza tym to lekarz rodzinny wystawia skierowania do specjalistów, takich jak kardiolog, ortopeda czy laryngolog, a także podstawowe zaświadczenia lekarskie i zwolnienia potrzebne do pracy lub szkoły.

Lekarz rodzinny czy pediatra?

O ile w przypadku osoby dorosłej nie ma większego znaczenia, czy na konsultację udamy się do internisty, czy też specjalisty medycyny rodzinnej, o tyle na leczenie najmłodszych pacjentów patrzymy inaczej. Organizm dziecięcy znacznie różni się od organizmu osoby dorosłej, rozwija się i dojrzewa, ma przy tym znacznie niższą odporność i większą tendencję do zapadania na choroby wieku dziecięcego. Dlatego tak ważne jest, by diagnozowaniem i leczeniem dzieci zajmowały się osoby kompetentne, potrafiące dokonać oceny rozwoju i wzrastania oraz mające doświadczenie w leczeniu przypadłości, z jakimi najczęściej borykają się mali pacjenci.

Powyższe jest powodem, dla którego wielu rodziców woli zapisać dziecko do pediatry, aniżeli lekarza rodzinnego. Wynika to z przekonania, że pediatrzy posiadają znacznie szerszą wiedzę o dzieciach, ich rozwoju i chorobach wieku dziecięcego. Polscy pacjenci, przyzwyczajeni do leczenia dzieci w gabinecie pediatry, wolą, by również zagranicą ich pociechy znajdowały się pod opieką lekarza dziecięcego. Idealnie, jeśli lekarz pediatra, do którego zapisują dziecko, zdobywał doświadczenie zarówno w Polsce, jak i w UK, dzięki czemu zna oczekiwania polskich pacjentów, a jednocześnie doskonale wie, jak działa brytyjska służba zdrowia.

Lekarz rodzinny – diagnozowanie i kompleksowe leczenie wszystkich członków rodziny

Do tego samego lekarza rodzinnego mogą zapisać się wszyscy członkowie rodziny, co w wielu przypadkach stanowi duże ułatwienie. Lekarz zna sytuację rodziny, więc łatwiej mu wystawić stosowne zaświadczenia lekarskie, pokierować do specjalisty, czy dobrać metodę leczenia. A członkowie rodziny nie mają trudności z zapamiętaniem godzin, w jakich przyjmuje lekarz i nie odczuwają strachu przed wizytą. Lekarz rodzinny jest pierwszym lekarzem zajmującym się diagnozowaniem i leczeniem przypadłości, z jakimi najczęściej borykają się pacjenci, a które nie wymagają konsultacji u kolejnych specjalistów. Jeśli natomiast zachodzi potrzeba leczenia specjalistycznego u endokrynologa, chirurga, kardiologa itd., lekarz rodzinny wystawi stosowne skierowanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *