Piramida żywienia

znane osoby na diecie
Znane osoby na diecie
5 listopada 2017
Dieta z dostawą Warszawa
Dieta z dostawą Warszawa
21 listopada 2017
Piramida żywienia

Piramida żywienia – co jeść, by zachować zdrowie i urodę?

Już w pierwszych latach szkoły podstawowej dzieci uczą się, które produkty spożywcze są dobre, a które, spożywane w nadmiarze, szkodzą zdrowiu. Najlepiej odzwierciedla to piramida żywienia. Graficzna forma prezentacji zasad zdrowego żywienia jest zrozumiała dla wszystkich, niezależnie od wieku. To, co znajduje się na dole piramidy, powinno stanowić podstawę diety. Jeśli spojrzymy na wyższe piętro piramidy, dostrzeżemy produkty, których w codziennej diecie może być mniej, ale również powinny się tam znaleźć.

Piramida żywienia i jej liczne przeobrażenia

Na pewno każdy z nas choć raz widział piramidę żywienia. Czy zawsze wyglądała tak samo? Otóż nie! Nieustannie prowadzone badania naukowe i ich niekiedy zadziwiające wyniki powodowały, że piramida żywienia przechodziła liczne przeobrażenia. Co prawda zasadnicza grupa produktów, tj. warzywa, owoce, nabiał i pieczywo zawsze były widoczne na rysunku, ale nie zawsze na tym samym piętrze piramidy.

Optymalny sposób żywienia w 2017 roku

Najnowsza piramida żywienia została opublikowana w 2016 roku. Nosi nazwę „Piramida Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej”. Spora zmiana, prawda? Okazuje się bowiem, że piramida żywienia nie jest już tylko piramidą żywieniową, ale idzie o krok dalej i żywo interesuje się aktywnością fizyczną człowieka. Z jednej strony takie podejście wcale nie dziwi, bo nie od dziś wiadomo, że zdrowa dieta to nie wszystko – potrzebny jest także ruch. Z drugiej zaś, nowa wersja piramidy żywienia całkowicie burzy utarte przez lata postrzeganie tego rysunku. Wkracza tam, gdzie (zdaniem niektórych) nie powinna.

Piramida żywienia i jej proporcje

Piramida ilustruje proporcje grup produktów spożywczych, które powinny znaleźć się w codziennej diecie. Składa się z sześciu pięter – im wyższe i węższe piętro, tym mniej miejsca na dane produkty w jadłospisie. Przejdźmy do konkretów: pierwsze piętro zajmuje wspomniana już aktywność fizyczna. Na drugim ulokowały się warzywa i owoce. Kolejne piętro to pieczywo, ryż, kasze i makarony. Czwarte piętro zajmują mleko i jego przetwory. Powyżej znalazły się mięso, ryby oraz rośliny strączkowe. Co istotne, nie ma tu miejsca na mięso czerwone, na obrazku widzimy jedynie drób. Na szczycie piramidy umiejscowiono oleje oraz orzechy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *