Robienie zakupów – co jest ważne

Produkty wysokoenergetyczne
Produkty wysokoenergetyczne – dla kogo
11 marca 2018
Dieta 1500 kalorii
Dieta 1500 kalorii
22 marca 2018
Robienie zakupów

Robienie zakupów – co jest ważne

Zakupy to nasza codzienność. W zasadzie nie ma mowy o dniu, który będzie całkowicie spędzony bez robienia zakupów. Mowa tutaj oczywiście o jakimkolwiek zakupie, nawet tym najdrobniejszym  kiosku ruchu czy na stacji benzynowej. Wliczmy w to także robienie zakupów online, które staje się przecież coraz bardziej popularną formą robienia zakupów. Zakupy to po prostu jedna z tych czynności, która z pewnością, będzie przez nas wykonana.

W samym robieniu zakupów nie ma zatem nic dziwnego. Fakt, że robimy zakupy codziennie także nie dziwi. Są jednak sytuacje kiedy robienie zakupów nabiera negatywnego odcienia. O co chodzi i kiedy robienie zakupów może stać się czymś niebezpiecznym? Robienie zakupów może zmienić się w niepokojący nawyk lub działanie jeśli przeradza się w kompulsywne robienie byle jakich zakupów w chwilach gdy odczuwamy stres lub jeśli zakupoholizm wynika z nagłej potrzeby zaspokojenia głodu, który wynika ze stresu.

Robienie zakupów a podjadanie

bazarRobienie zakupów, których celem jest tylko i wyłącznie zaspokojenie potrzeby innej niż faktyczny zakup jakiejś rzeczy lub jedzenia nie jest z pewnością zdrowe. Ciekawym przykładem jest tutaj na pewno szał zakupów, które jest odpowiedzią na podjadanie. Podjadanie to jeden z częściej występujących problemów żywieniowych, który zawsze zaczyna się bardzo niewinne, a może jednak prowadzić do bardzo poważnych problemów zdrowotnych.

Podjadanie jest najczęściej odpowiedzią na stres lub nerwy, jest to także częsty problem związany ze stanami depresyjnymi lub w ogóle depresją. W podjadaniu nie ma zatem nic niewinnego czy nieszkodliwego, choć takie może się na samym początku faktycznie wydawać. Co więcej, kompulsywne podjadanie może doprowadzić do tego, że będziemy mieli poważne problemy ze zdrowiem. Chodzi tutaj głownie o podjadanie niezdrowych słonych przekąsek lub słodyczy. Problemy ze zdrowiem mogą się kolei zmienić w problemy z nasza psychiką.

A wszystko zaczyna się od niewinnego robienia zakupów w odpowiedzi na pilną potrzebę zaspokojenia głodu, którego tak naprawdę nie ma. Pamiętajmy zatem, ze robienie zakupów, choćby tych najmniejszych może nam bardzo wiele pokazać i powiedzieć o ewentualnych problemach danej osoby. Zwłaszcza jeśli zakupy to regularne wypady do sklepy po słone przekąski, chipsy, słodycze lub wizyty w restauracjach typu fast food, w których mamy pełnię niezdrowego jedzenia do wyboru. Na takie robienie zakupów z pewnością warto zwrócić uwagę. Jest ot jeden z tych problemów, który jeśli bagatelizowany może się niestety źle skończyć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *